Igor Cvacho

Zobraziť signatúry

(1961-)
Dátum narodenia: 17.10.1961
Miesto narodenia: Žilina

Igor Cvacho je výnimočný zjav umelca- je to takzvaný renesančný typ. Profesionálne sa venuje výtvarnému umeniu, hlavne voľnej grafike a maľbe, ale je tiež knižnej ilustrácii a grafickému dizajnu. Okrem toho je aj hudobník a textár skladá piesne, hrá a spieva vo svojej bluesrockovej kapele 3Drive, ďalej pôsobí ako vydavateľ umeleckých publikácií a tiež ako organizátor kultúrnych akcií. Je predsedom výtvarného združenia Cont Art, členom Združenia grafikov Slovenska a Umeleckej Besedy Slovenskej.

V galérii DARTE ponúka výber zo svojich diel, za ktoré už dostal nejedno ocenenie- napríklad už dva krát výročnú Cenu Ministerstva kultúry SR za Najkrajšiu knihu Slovenska (2005,2009).

Štúdium

Štúdium 1980-85 SVŠT Bratislava, 1986-88 Dvojročné doplnkové štúdium grafiky (VŠVU Bratislava). Od roku 1989 výtvarník v slobodnom povolaní.

Oblasť tvorby

Tvorba Igora Cvacha je postavená na majstrovskom zvládnutí výtvarných techník (maľba, grafika, akvarel) a tiež na harmónii a pôsobivosti farebných tónov a kompozícií. Pracuje aj v oblasti grafického dizajnu. Vo svojom grafickom štúdiu Imagine vydáva knižné bibliofílie a umelecké publikácie v limitovaných sériách. Pri týchto projektoch mu boli partnermi viacerí významní umelci, ako Jiří Suchý, Július Satinský, Vladimír Merta, Marián Geišberg, Ľubomír Feldek... Igor Cvacho bol v 90.-tych rokoch priateľom Karla Kryla. Z ich spolupráce vzišla knižka Pod grafiku (1993) a po Krylovej smrti Igor vytvoril jeho pamätnú dosku, ktorá je umiestnená na budove Bábkového divadla v Žiline.

V každom z jeho diel je aj filozofický podtón.
Jeho diela sú obohacujúce svojou pozitívnou energiou, vyváženosťou a sviežosťou a prinášajú ľuďom trvalé potešenie.

Výstavy

Igor Cvacho je veľmi plodný autor a má za sebou cez 40 samostatných výstav na Slovensku ( PGU Žilina, GMAB Trenčín, Nitrianska Galéria, Bratislava- Zichyho palác, Michalský dvor, Galéria SPP...) a vo svete (Brusel, Helsinki, Larnaka, Varšava, Šanghaj, Ottawa...) Svoje umenie prezentoval aj na medzinárodných sympóziách a tvorivých pobytoch (Grécko, Taliansko, Turecko, USA, Kanada, Čína...)

Čo vo svojich dielach interpretuje, čo sa v nich odráža

Vo svojich dielach interpretuje svoj pohľad na svet a osobitnou formou štylizuje symboly a odkazy, vložené do farebných kompozícií. Obrazy, väčšinou dynamické a nabité farbami predstavujú aj objekty pozitívnej energie.

Autorove diela v priamom predaji

Zakliata krásaZakliata krása
Číslo položky: 51980
Voľný predaj

Cena: 120 €
Strážkyne časuStrážkyne času
Číslo položky: 51981
Voľný predaj

Cena: 120 €
Nebeský orlojNebeský orloj
Číslo položky: 51972
Voľný predaj

Cena: 120 €