Luigi Embergher

Zobraziť signatúry

(1856 - 1943)
Dátum narodenia: 4.2.1856
Miesto narodenia: Arpino ( Taliansko )

Luigi Embergher sa narodil 4. februára 1856 v meste Arpino ( Taliansko ), zomrel 12. mája 1943 v Ríme.
Luigi Embergher najprv pracoval ako remeselník, ktorý vyrábal jemné drevené náradie a strojové zariadenia potrebné na výrobu vlneného priemyslu Arpino. Najmä v dôsledku hospodárskej krízy tento priemysel takmer zmizol v posledných 30 rokoch 19. storočia a podobne ako mnohí iní Embergeri boli nútení zmeniť svoju profesiu. V roku 1870 založili továreň na hudobné struny s názvom: "Fabbrica Strumenti Musicale a Corda".
Predpokladá sa, že v nasledujúcich desiatich rokoch sa Luigi Embergher dozvedel, že tvorcovia hudobných nástrojov vyvíjajú ako umelec v Arpine a neskôr v Ríme. Hoci nie je celkom isté, že je s najväčšou pravdepodobnosťou Luigi Embergher oboznámený s dvoma dôležitými rímskymi luthieri menom Giovanni De Santis a Giovanni Battista Maldura. Títo dvaja luthieri boli medzi prvými, ktorí vyvinuli moderné rímske mandolíny na také vysoké štandardy, aké poznáme dnes. Zdá sa byť jasné, že zlepšenia v modeloch mandolínov, ako je hrot a šírka v tvare písmena V a spôsob, akým sú vyrobené, mali veľký vplyv na spoločnosť Embergher.
Okolo roku 1880 Luigi Embergher prevzal rodinnú dielňu a odvtedy sa stalo hlavným povolaním ateliéru Embergher, že sa vyrábali nástroje, ktoré sa zbláznili a plectrum. Prístroje sa prvýkrát predávali v Arpine a až neskôr, okolo roku 1889 v obchode, ktorý sa nachádza na ulici Via dei Greci No. 21 v centre Ríma nazývanej Casa Embergher. Odvtedy by sa obchod niekoľkokrát zmenil predtým, než sa konečne usadil na ulici Via Belsiana N. 7. Tu bolo, hoci s určitými obdobiami uzatvorenia, otvorené od roku 1915 do roku 1960.
V roku 1897 získal Luigi Embergher zlatú medailu za svoj príspevok na zdokonaľovanie mandolína na priemyselnej výstave pre nové vynálezy vo Viedni. Rozdiel, ktorý znamenal začiatok veľmi úspešného dopravcu spoločnosti Embergher a prvý z mnohých ocenení, ktorými bol Embergher ocenený za vynikajúce zvukové vlastnosti a vysoký štandard remeselnej výroby jeho nástrojov. V roku 1913 bol Embergher vyznamenaný ako "Cavaliere della Corona d'Italia" (rytier ríše talianskej koruny).
Do dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia vytvoril Luigi Embergher osem rôznych typov / modelov mandolínov vrátane dvoch spodných línií pre začiatočníkov a študentov, 4 modely strednej triedy pre orchestrov hráčov, 3 vysoko kvalitné modely pre sólistov a 2 luxusné mandolínové modely. Všetky nástroje v ich vlastnej hodnote sú veľmi oceňované učiteľmi, orchestrálnymi hráčmi a koncertnými mandolinistami v Taliansku, ako aj v zahraničí. Vedľa týchto mandolínov a ich príbuzných členov rodiny vyvinul Embergher aj špeciálne mandolíny v provízií. Každý mandolínový typ / model bol vyrobený s maximálnou starostlivosťou a najlepšími dostupnými materiálmi, ktoré zaručujú ideálny zvuk a hrateľnosť všetkých mandolínov vyrábaných v ateliéri Embergher. Hlavný rozdiel medzi nástrojmi umiestnenými iba v dreve a voľbou (fret) kovu, počtom rebier misy, dekoratívnymi materiálmi na mandolíne a vnútorným rozdielom pri umiestňovaní tónových tyčí v modeloch vyššej triedy.
Počas neskorých dvadsiatych rokov sa Embergher stretol s veľkými ťažkosťami, pretože jeho politický režim bol ťažko zasiahnutý. Situácia, ktorá viedla k zastaveniu vývozu jeho nástrojov a následne k tomu, že v ateliérovi pôsobilo iba niekoľko pracovníkov. Okolo roku 1930 Benedetto Macioce, jeden z predkov spoločnosti Emberghers, vykonával výrobu nástrojov v ateliéri v Arpine. V roku 1935 sa spoločnosť Embergher rozhodla uzavrieť obchod, zatiaľ čo v ateliéri sa pokračovalo v obmedzenej výrobe nástrojov. Vo februári 1938 Embergher, teda 82 rokov, sa rozhodol oficiálne vymenovať Domenico Cerrone (1891-1954) za svojho nástupcu.