Ján Gonda

(1956 - )

Narodený v roku 1956 v Michalovciach. Študoval som na SSE v Žiline. Umenie ma zaujalo natoľko že, som začal študovať filozofiu umenia u profesora a maliara Miroslava Capovčáka. Postupne som začal poznávať rôznych umelcov s rôznym zameraním od ktorých som dostával neoceniteľné rady a poučenia, nesmierne mi pomohla aj literatúra v oblasti umenia ktorej som sa zaryto zaoberal. Moje práce môžete vidieť v okresnom meste Michalovce:
-Zemplínčanka (5m socha zo železa umiestnená na kruhovom objazde)
-Tancujúce husle s dáždnikom Andyho Warhola, výška diela 3m umiestnené na námestí v Michalovciach.
Ďalšie moje diela sú umiestnené na rôznych miestach Slovenska:
-Oltárny kríž z lipového a dubového dreva, vysoký 250cm v meste Čadca, sídlisko Kýčerka v kostole svätého Jozefa robotníka.
-Ježiš v hrobe, socha z lipového dreva umiestnená v rímskokatolíckom kostole v obci Hatalov rozmery sochy sú 160 cm.
-Ornamentálny oltárny rám 250 x 200 cm navrhnutý reštaurátorským ústavom v Košiciach a to z dôvodu že práca bude v súlade s architektúrou a obdobím kedy bol kostol postavený. Tento oltárny rám je umiestnený v obci Vrbnica v Michalovskom okrese v rímskokatolíckom kostole Panny Márie.
-ďalším mojím odvetvím je reštaurovanie zlatých, strieborných, mosadzných, drevených častí v rôznych kostoloch na Slovensku, mnoho takýchto umeleckých diel a predmetov bolo v dezolátnom stave, ktoré sa podarilo mi zachrániť a vnuknúť im nový život.
Mnoho mojich ďalších diel je v súkromných zbierkach, z ktorých väčšina z nich bolo ocenené na regionálnej ako aj na celoslovenskej súťaži.

Autorove diela:

Názov diela:

Slimakopes

Názov diela:

Pavúk v okne

Názov diela:

Múdra praryba

Názov diela:

Kôň-pocta úžasnému zvieraťu

Názov diela:

Ježiš-moderné umenie

Názov diela:

Býky - súboj