<< Naspäť

Kytica

Obrázky:
zväčšiť

Kupujempridať do albumu

poslať priateľovi

Info:

Stav: Voľný predaj
Číslo položky: 111521
Autor: Václav Špála

Cena: 48 000 €

Počet návštev: 609

Popis:

Rok: 1924
Technika: olej na plátne
Značenie: vľavo dole
Rozmery: 76 x 55 cm

Dielo „Kytica“ od Václava Špálu patrí medzi jeho galerijné práce z roku 1924. Má bohatú provenienciu ( napr. výstava V. Špálu v SVU Mánesovo v roku 1925, umiestnenie vo viacerých publikáciách, zaradenie vo viacerých aukčných kolekciách...). Odborne bolo konzultované a posudzované takými odborníkmi na autorovu tvorbu, ako je napr. prof. J. Zemina , PhDr. R. Michalová, Ph.D. a PhDr. K. Srp.
V pestrofarebnom kolorite olejomaľby je spracovaná autorom jeho obľúbená téma zátišia s kvetinami, ktorá tvorila jeden z hlavných bodov práce tohto ceneného a veľmi vyhľadávaného výtvarníka.
Dielo plne zapadá do súboru jeho prác prvej polovice 20-tych rokov minulého storočia, konkrétne do roku, keď sa rozpadla skupina „Tvrdošíjní“, ktorej bol členom. Václav Špála sa týmto zátiším dostal až po medzu fauvistického, krajne senzitívneho maliarskeho poňatia. Prejavil sa ako rýdzi kolorista. Samotné zátišie predstavuje pôsobivú ukážku jeho práce, ktorá bola veľmi cenená aj vo vtedajšej Európe. Motívu kvetov vo váze sa opakovane a v najrôznejších obmenách venoval približne od roku 1919 až do svojej smrti. Špála vytvoril štýlovo bohatý repertoár tejto tradičnej témy, avšak transformovaný do originálnych kompozícií jasne modernými formami. Táto olejomaľba, výrazovo veľmi uvoľnená, doslova prekypuje množstvom pestrofarebných kvetov, ktoré boli redukované na žiarivo farebné škvrny kontrastujúce s výrazne premaľovaným temne fialovým pozadím. Kvetiny zasadil do tradičného bieleho džbánika, avšak oramovaného veľmi silnou modrou linkou s typickou ľudovou maľbou na svojom povrchu, ktorá korešponduje s tradičnou výšivkou obrusu. Zaujímavý detail potom môžeme vidieť v troch spadnutých lístkoch, ktoré aplikujú rafinovaný spôsob - ako presvetliť popredie obrazu , resp. možnú upomienku na pominuteľnosť bytia.

 
Zdieľať:

Biografia

Václav Špála

(1885 - 1946)

Dátum narodenia: 24.8.1885
Miesto narodenia: Žlunice ( Česko )

Narodil sa 24. 8. 1885 v Žluniciach, okr. Nový Bydžov a zomrel 13. 5. 1946 v Prahe. Maliar v Prahe, národný umelec. Po absolvovaní odbornej školy pre umelecké zámočníctvo v Hradci Králové prešiel v roku 1902 na um. priem. školu v Prahe. V rokoch 1903 - 1908 na akadémii u prof. Bukovca a Thieleho. Konal časté cesty do zahraničia, najmä do Talianska a Dalmácie.

Autorove diela:

Názov diela:

Kytica

Názov diela:

Kvety