Pštrosie vaji?ko - I.

Stav:Voľný predaj
Číslo položky: 1182
Počet návštev:3072
Historické obdobie:súčasnosť (cca od r.1975), súčasnosť (cca od r.1975)
Cena: 182,57
Kupujem
Popis

Ru?ne vyškrabované a vrtané, výška 16,5cm, malý drevený podstavec k tomu

František Dubek

Zobraziť signatúry

(1956-)
Dátum narodenia: 14.9.1956
Miesto narodenia: Sečovce

František Dubek sa narodil pod Slanským pohorím v malom východoslovenskom mestečku Sečovce. Celý život až dodnes sa zaujímal predovšetkým o výtvarné umenie. Patrí k tým, ktorí už od detstva obdivovali krásu prírody aj umenia. Obdiv prerástol do aktívnej tvorby. Už ako chlapec vynikal v kreslení, z rôznych materiálov si skladal miniatúrne objekty ako boli zápalkové a špilkové slovenské vidiecke chalúpky, vyrezávanie ľudových motívov na prútikoch z vŕby, formovanie plastelinových figúriek...
V komunistickom vtedajšom Československu sa nemohol voľne a slobodne prejaviť. Po strastiplnej ceste za slobodou v Rakúsku, Nemecku a Taliansku, a vďaka nezlomnej viere v Boha, sa konečne dostal do Ameriky.
Už plných 20. rokov sa venuje umeleckej tvorbe, maľuje počas celého obdobia. Maliarska tvorba sa stala náplňou jeho života. Neunavuje ho. Naopak, dodáva mu prepotrebný životný elán. Ako maliar začal maľovať čiernym perom, neskôr ďalšími technikami. Jeho práce sú tvorené čiernym uhľom, akvarelom, pastelom, olejovými farbami, čiernym perom, sklom a kombináciami rôznych techník.Obrazy umelca reprezentujú slobodu, náboženskú tematiku. Svetlé ako aj živé farby hovoria o jeho slobodnom duchu.
František Dubek tvorí tematicky v oblasti Texasu. Témy obrazov nás presviedčajú o veľkej láske k prírode na americkom kontinente ako je Texas, New Mexico, Arizona, California. Očarila ho jej krása, malebnosť pohorí, nádherná príroda, ako i tvorivá originalita. Pocity krásy a osobitého podhľadu na prírodu amerického kontinentu a prostredie, do ktorého sa autor vracia už dvadsať rokov, je umocnený prostou ľudskou láskou k prírode Texasu-jeho druhému domovu. Jeho obrazy žiaria, ukľudňujú. Hľadanie harmónie s prírodou, či Bohom robí z jeho obrázkov krásnu oázu, v ktorej sa možno na chvíľu zastaviť, zamyslieť aj unášať do mimozemského vzdialeného sveta.
František Dubek vystavuje od roku 1989. Zúčastnil sa viacero výstav spojených so súťažami:
- 1. miesto získal na výstave v Los Banos, Californa
- 3. miesto obdržal na výstave San Angelo, Texas
- 1. a 2. miesto na výstave pod názvom "GOODFELLOW" v San Angelo, Texas.
Je členom "Texas Fine Art Association ". Sloboda je pre autora na prvom mieste. Žije a tvorí v USA, autorove práce sú takisto vystavované v jeho súkromnom ateliéri v San Angelo, Texas.