Attila Janošovič Duncsák (Dunčák) - Hlavná ulica Košice

Máte nejaké otázky?
KONTAKT
Máte obraz od Attila Janošovič Duncsák (Dunčák)?
Vyžiadajte si bezplatné odborné ohodnotenie diela súdnym znalcom Aukčnej spoločnosti DARTE. Posudzujeme jednotlivé diela aj celé zbierky. Umelecké dielo podobné tomuto vieme odkúpiť, ponúknuť v aukcii alebo zaradiť do predaja v našej galérii.
POŽIADAŤ O BEZPLATNÉ OHODNOTENIE
Stav:Voľný predaj
Číslo položky: 165299
Počet návštev:214
Rok: 2001
Značenie: vpravo dole
Rozmery: 59,5 x 49,5 cm, s rámom: 74,5 x 64,5 cm
Cena: 1 580
Kupujem
Popis

Technika: tempera na sololite

Dielo „Hlavná ulica Košíc“ zachytáva pulzujúcu atmosféru centra mesta v podaní Attilu Janošoviča Duncsáka. Autor prepája realistické prvky mestského prostredia s maliarskou abstrahovanou skratkou, čím vytvára živý vizuálny rytmus farieb a tvarov. Dominantný motív Dómu sv. Alžbety kontrastuje s moderným ruchom ulice, čo zdôrazňuje spojenie histórie a súčasnosti – tému typickú pre Duncsákovu tvorbu. Výrazná farebnosť, vrstvenie tvarov a hra svetla dodávajú obrazu atmosféru tepla, pohybu a ľudskej prítomnosti.

Attila Janošovič Duncsák (Dunčák)
Zobraziť signatúry

(1940-2024)
Dátum narodenia: 2.3.1940
Miesto narodenia: Užhorod (Ukrajina)

Attila Janošovič Duncsák sa narodil 2. marca 1940 v Užhorode v Zakarpatskej oblasti. Zomrel 5.decembra 2024.

V roku 1959 ukončil štúdium na Užhorodskom učilišti výtvarného umenia. Tam vyštudoval výtvarný odbor nástennej maľby. V rokoch 1961-1967 študoval odbor keramika a umelecké sklo na Applied Arts College v St. Peterburgu. V roku 1982 sa presťahoval do Košíc, kde žije dodnes. Od roku 1990 je členom Spoločnosti maďarských výtvarných umelcov na Slovensku. Vystavoval v stredovýchodnej Európe, Rusku, Francúzsku a na Kanárskych ostrovoch. Inšpiráciu pre svoje diela hľadá často v starej gréckej mytológií, v divadelnom i cirkusovom prostredí. Pre jeho práce je typickým námetom aj staré mesto. V roku 1997 získal 1. cenu za maľbu Hrebeň Karpát na výstave v Kyjeve.
( Z Literatúry: KRAJŇÁK, J.: DARTE A MALIARI „VÝCHODU“. DARTE Aukčná spoločnosť s.r.o. , N.Hrušov 2012, s. 48).

Autorove diela v priamom predaji

Vysoké peceVysoké pece
Číslo položky: 166741
Voľný predaj

Cena: 770 €
Hlavná ulica KošiceHlavná ulica Košice
Číslo položky: 165299
Voľný predaj

Cena: 1 580 €
Drevený kostolDrevený kostol
Číslo položky: 165276
Voľný predaj

Cena: 450 €
DevyDevy
Číslo položky: 166667
Voľný predaj

Cena: 550 €