Zbierka 170 diel od 155 autorov - Na husličkách maľované

Máte nejaké otázky?
KONTAKT
Máte obraz?
Vyžiadajte si bezplatné odborné ohodnotenie diela súdnym znalcom Aukčnej spoločnosti DARTE. Posudzujeme jednotlivé diela aj celé zbierky. Umelecké dielo podobné tomuto vieme odkúpiť, ponúknuť v aukcii alebo zaradiť do predaja v našej galérii.
POŽIADAŤ O BEZPLATNÉ OHODNOTENIE
Stav:Voľný predaj
Číslo položky: 169161
Počet návštev:16
Rok: od roku 2006
Značenie: áno
Cena: 180 000
Kupujem
Popis

Technika: kombinovaná na korpusoch huslí

Virtuálny pohľad na inštaláciu zbierky


Zbierka „Na husličkách maľované“ predstavuje prvú a zároveň najrozsiahlejšiu zbierku svojho druhu na Slovensku. Kolekcia zahŕňa viac než 170 originálnych diel vytvorených slovenskými výtvarníkmi, realizovaných priamo na korpusoch huslí.

V jednom priestore je prezentovaná kompletná kolekcia, ktorá ponúka jedinečný pohľad na rozmanitosť výtvarných prístupov, žánrov a osobností súčasnej slovenskej výtvarnej scény.

Kontext diela a výstavná história

Dielo je súčasťou unikátneho umeleckého projektu „Na husličkách maľované“, ktorý vznikol v roku 2006 ako výnimočný kurátorský projekt prezentujúci súčasné slovenské výtvarné umenie prostredníctvom netradičného nosiča – korpusu huslí. Do projektu sa zapojilo 155 slovenských výtvarníkov, ktorí vytvorili viac než 170 originálnych umeleckých objektov.

Zbierka predstavuje jednu z najrozsiahlejších kolekcií svojho druhu na Slovensku a je jedinečná tým, že spája výtvarné umenie s ikonickým hudobným nástrojom, ktorý má silnú symboliku v slovenskej kultúrnej tradícii. Jednotný tvar huslí vytvára spoločný základ pre mimoriadne rozmanité umelecké prejavy – od maľby, kresby a grafiky až po objekt, konceptuálne umenie či dizajn.

Od svojho vzniku bola zbierka prezentovaná na viac než tridsiatich putovných výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Medzi významné miesta prezentácie patrili napríklad:

  • Slovenská filharmónia – Reduta, Bratislava (Bratislavské hudobné slávnosti)
  • Incheba Bratislava – ART výstava
  • Dom umenia – Štátna filharmónia Košice
  • Západoslovenské múzeum Trnava
  • Mestské múzeum Bratislava – Stará radnica
  • Dom komorného grófa Kremnica počas medzinárodného festivalu Petra Michalicu
  • Synagóga Nitra
  • Budatínsky hrad – Považské múzeum Žilina
  • Galéria VÚC Banská Bystrica

Zbierka bola zároveň prezentovaná aj v zahraničí, napríklad v Bologni (Palazzo Re Enzo), Oxforde, Krakove, Bruseli a Štrasburgu v priestoroch Európskeho parlamentu, Budapešti, Regensburgu, Viedni či Prahe.

Projekt spája významné osobnosti slovenského výtvarného umenia viacerých generácií – od predstaviteľov slovenskej moderny a skupiny Galandovcov až po autorov strednej a mladej generácie. V zbierke sú zastúpení renomovaní umelci, pedagógovia vysokých umeleckých škôl aj etablovaní autori, ktorých diela sa nachádzajú v domácich i zahraničných zbierkach.

Každé dielo z tejto kolekcie je originálnym autorským artefaktom, ktorý vznikol špecificky pre tento projekt a je súčasťou širšieho umeleckého konceptu – symbolického „orchestra slovenských výtvarníkov“, kde jednotlivé husle predstavujú individuálny výtvarný hlas autora.

Video z otvorenia výstavy v Darte Gallery